Jaroslav Baška znovu kandiduje,
prioritou zdravotníctvo, cesty a školstvo.

alternativny text
Jaroslav Baška oficiálne oznámil opätovnú kandidatúru na post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Stručný odpočet vo funkcii, ale aj vízie na najbližších päť rokov predstavil v utorok 27. júna v Trenčíne.

„Trenčianskemu kraju sa za posledné štyri roky darí vo všetkých oblastiach, v ktorých má kompetencie. Náš kraj dobre poznám, je v dobrej kondícii a čaká ho veľa ďalších výziev. Preto som sa rozhodol opätovne kandidovať. Mojou prioritou sú investície do zdravotníctva, cestnej infraštruktúry a podpora duálneho vzdelávania," uviedol úradujúci župan.

Baška oznámil kandidatúru symbolicky pri Omarovej Studni lásky na Trenčianskom hrade. „Toto miesto je symbolom nášho kraja. S podporou Európskej únie sa nám darí realizovať zaujímavé projekty a Trenčiansky hrad medzi ne patrí. Prvým projektom bude sprístupnenie a rekonštrukcia južného opevnenia cez lesopark Brezina a druhým vybudovanie cyklotrasy, ktorá spája dva hrady - Trenčiansky a Brumov-Bylnice," doplnil.

OTVORENE, MODERNE, ZODPOVEDNE

Z úspešnej kandidatúry z roku 2013 Baška upriamil pozornosť na tri kľúčové slová: otvorene, moderne a zodpovedne. Vyzdvihol lepšiu komunikáciu s občanmi i fakt, že rastie dôvera ľudí k župe. V rebríčku Transparency International Slovensko figuruje TSK ako najväčší skokan v transparentnosti.

„Sme prvý vyšší územný celok, ktorý má participatívny komunitný rozpočet, teda o časti financií rozhodujú priamo občania. Zaviedli sme tiež moderný systém projektového riadenia, bez neho by sme neboli schopní pripraviť množstvo projektov. Zrušili sme viacero veľmi nevýhodných zmlúv z minulosti a znížili počet zamestnancov úradu. Som rád, že sme zaviedli systém elektronických aukcií a s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja prešli na elektronický kontraktačný systém. Vďaka tomu sa nám každoročne darí šetriť finančné prostriedky vo výške dvoch milión eur a investujeme ich do oblastí, ktoré sú v kraji potrebné," pokračoval Baška.

Podľa jeho slov je kraj vo veľmi dobrej finančnej kondícii. „Neprijímali sme žiadne nové úvery, ktoré by zaťažili náš rozpočet. Dva veľké úvery z minulosti sme zlúčili do jedného a znížili náklady na jeho obsluhu. Tých 48 miliónov eur je dedičstvo, ktoré nás trápi, a preto sa správame zodpovedne." uviedol.

ŠKOLSTVO

Súčasný župan sa detailne pristavil pri téme stredného školstva, ktoré je v kompetencii kraja. „Sme lídrom v oblasti zavádzania systému duálneho vzdelávania na stredných školách, máme viac ako 300 žiakov. Za posledné štyri roky sme preinvestovali viac ako 10 miliónov eur do infraštruktúry stredných škôl vrátane 11 gymnázií," pokračoval Baška. Špeciálnu pozornosť venoval školám priamo v krajskom meste Trenčín.

ZDRAVOTNÍCTVO

Najviac finančných prostriedkov investovala župa do zdravotníctva. „V Nemocnici s poliklinikou v Považskej Bystrici je vybudovaný nový urgentný príjem, v Myjave sme otvorili dve nové oddelenia a verejnú nemocničnú lekáreň. Štrnásť rokov nedostavané chirurgické pavilóny so šiestimi oddeleniami a s deviatimi operačnými sálami v Prievidzi budú ešte v tomto roku dokončené. Spádová oblasť Hornej Nitry s dvesto tisíc obyvateľmi si takúto modernú nemocnici zaslúži," prezradil Baška.

CESTY

Trenčiansky samosprávny kraj zvyšuje bezpečnosť na cestách druhej a tretej triedy vďaka eurofondom. „Aktuálne boli sme úspešní v štyroch projektoch na rekonštrukciu ciest druhej triedy v celkovom objeme viac ako 17 miliónov eur. Tieto projekty sú už schválené, stačí ich zrealizovať." Ide o cesty v Považskej Bystrici vrátane Orlovského mosta, celú cestnú komunikáciu Hradište - Partizánske, najhorší úsek z Nového Mesta nad Váhom cez Starú Turú do Myjavy a tiež časť cesty Trenčianska Teplá - Dežerice.

Objednávateľ: Jaroslav Baška, Dohňany
Dodávateľ: Branding s.r.o., Šulekova 70, 811 03 Bratislava, IČO: 35759241